יעקב פרי   /  1988­ - 1995

 

פרי נולד בשנת 1944 בתל אביב, ולאחר שהשתחרר מהצבא התחיל ללמוד באוניברסיטה העברית וסיים תואר ראשון במזרחנות ובהיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת תל אביב. הוא נחשב לגבר חלק לשון, שופע קסם וחביב הנשים. הייתה לו אפשרות לפתח קריירה בתחום המוזיקה, ולמעשה הוא ניגן בחצוצרה בתזמורת "קול ישראל ירושלים".

פרי גויס לשב"כ ב-1966 והוכשר כאיש שטח במגזר הערבי. ב-1987, בעקבות פרשת קו 300, הוא התמנה למשנה לראש השב"כ, ושנה לאחר מכן נבחר ע"י ראש הממשלה יצחק שמיר לעמוד בראש הארגון.

באותה תקופה התמודד הארגון עם משבר האינתיפאדה הראשונה, התקוממות עממית חסרת תקדים בשטחים. פרי, שלמד ועבד שנים במגזר הערבי, מילא תפקיד חשוב בהקמת רשת עניפה של מודיעים ומשתפי פעולה בשנים הראשונות שלאחר כיבוש השטחים. עם זאת, הוא ובכירים נוספים בשב"כ כלל לא היו מוכנים להתפרצות האינתיפאדה.

בתקופת כהונתו הועלו האשמות בדבר "שיטות חקירה חריגות" במתקן החקירות של השב"כ בעזה. ועדת חקירה שקמה בעקבות ההאשמות זיכתה את פרי מכל אשמה, אך הסוכנים שניהלו את המתקן טענו שהפקירו אותם כדי להימנע משערורייה ציבורית נוספת זמן קצר כל כך לאחר פרשת קו 300.

פרי פרש מהשב"כ בשנת 1994. בשש שנות כהונתו הוא הטמיע בארגון את שינויי התפיסה הנדרשים להתמודדות עם המציאות הפוליטית החדשה במזרח התיכון, זאת לאור האינתיפאדה והסכמי אוסלו. כאיש סודו של ראש הממשלה יצחק רבין הוא השתתף במשלחת שניהלה מו"מ על סידורי הביטחון עם הפלסטינים.

 

 

 
שומרי הסף

מועמד לפרס האוסקר לסרט התיעודי הטוב ביותר